Огляд проекту Ядерного кодексу України від 02 березня 2011 року
У статті на Блозі ТРЗУ вже згадувалось про затвердження Урядом України Концепції ядерного кодексу України. Причому згідно з Концепцією пере...

До речі, спеціально для тих, хто розмірковує долучитися до обговорення:
- утворено форум http://groups.google.com/group/nuclear-code-of-ukraine, присвячений обговоренню проекту Ядерного кодексу України;
- сам проект Ядерного кодексу України розміщено за адресою http://knol.google.com/k/urps-ukrainian-radiation-protection/ядерний-кодекс-україни-проект/2ivntqlatyjto/20;
- короткі поради як користуватися форумом, що базується на движку Google Group, можна знайти у статті http://urps-notices.blogspot.com/2011/03/google-group-faq.html.
- Випромінення (фізичний об’єкт, зокрема, гамма-частка) утворюється в результаті випромінювання (процесу). Наприклад, треба вживати іонізуюче випромінення, але процес випромінювання гамма-квантів. Неправильно вживати іонізуюче випромінювання.
- Аналогічно, опромінення (фізична величина дози) утворюється в результаті опромінювання (процесу). Наприклад, треба вживати (процес) опромінювання альфа-частками, але результуюче опромінення всього тіла (тобто доза на все тіло). Некоректно вживати джерело опромінення (це еквівалент джерело дози), краще джерело опромінювання (як правило з медичною або діагностичною метою тощо), але частіше - джерело випромінення. Доза опромінення – надлишкове визначення, можна використовувати окремо доза або окремо опромінення.
- занадто звужені у порівнянні із загальновизнаними визначеннями (рівень звільнення, для порівняння див. публікацію МАГАТЕ http://www-ns.iaea.org/downloads/standards/glossary/safety-glossary-russian-07-03-05.pdf),
- побудовані на неправильному вживанні українських слів (опромінення, джерело опромінення),
- відсутні (вилучення, виключення, радіоактивно забруднені території, регулювання, виробник радіоактивних відходів),
- дубльовані, причому неточно (діяльність у сфері використання ядерної енергії і практична діяльність),
- або неповні (критична група людей)
- дискусійні (опромінення),
- розпливчасті (у визначенні радіоактивні відходи мова йде не просто про перевищення деякої межі, а про рівень звільнення в термінах об’ємної активності),
- інше.
- П. 1 – радіаційних захист базується на трьох принципах не лише стосовно практичної діяльності (використання ядерної енергії), але і стосовно втручання.
- Ч. 3 п.1 – принцип неперевищення не стосується всіх джерел і не стосується всіх видів діяльності (див. Публікація МКРЗ 103).
- Пп. 1, 2 – фраза «Основна дозова межа індивідуального опромінення населення не повинна перевищувати» не має сенсу – доза не перевищує межу, а не межа - рівень дози.
- П. 1 - знак «*» після «мілізіверта» не потрібен
- П. 3 не обмежує макс. дозу аварійного персоналу, на відміну від п. 5.3.6 НРБУ-97 – 250 мЗв.
- Пп. 7, 8, 9 треба убрати, це уривки із системи рівнів аварійного реагування, ця система має бути викладена (до речі воно так і є) на рівні нормативних документів, а не Закону.
- «встановлює порядок державного обліку і контролю індивідуальних доз опромінення пероналу і населення;» (див. ч. 6 п. 3 ст. 10);
- «встановлює і переглядає перелік населених пунктів за категоріями меж радіоактивно забруднених територій;».
- «затверджує в установленому порядку: основні дозові межі опромінення людини (ліміти дози), допустимі (похідні) рівні, квоти ліміту опромінення, рівні та порядок звільнення (а також вилучення і виключення), рівні класів радіоактивних відходів, рівні аварійного реагування;»
- П. 1 - «місцевими органами державної виконавчої влади» вилучити.
- П. 2 – «їх розмір» замінити на «їх масштаб»
- У назві статті і відповідно у тексті втрачена суттєва складова захисту від ТПДПП в будівництві – захист від радону і його ДПР, що еманують у будівлю із ґрунту.
- П. 1 вельми сумнівне формулювання – незрозуміло про регламенти якої групи йдеться – 1-ї чи 4-ї. Різниця суттєва – у 1-й групі встановлені ліміти доз і допустимі рівні, перевищення яких недопустимо, у 4-й групі встановлені рівні дій, що обмежують концентрацію радіонуклідів, а не опромінення людини, окрім того рівні дій не носять надто жорсткий характер.
- П. 1 «неприпустимого» вилучити
- Визначити термін «виробник радіоактивних відходів»
Автор:
О.О.Бондаренко
goo.gl/3E3yN