Загрози безпечної експлуатації АЕС України

Звернення громадських організацій з приводу загроз навколо безпечної експлуатації АЕС і незалежності Держатомрегулювання!

Секретарю РНБО
Данілову Олексію М'ячеславовичу

Шановний Олексію М'ячеславовичу!

Неурядові громадські організації звертаються до Ради національної безпеки та оборони України з приводу загрозливої ситуації, що склалася навколо питань, пов’язаних із безпечною експлуатацією АЕС.

Останні місяці спостерігається тиск із боку СБУ та експлуатуючої компанії ДП «НАЕК «Енергоатом» на незалежного ядерного регулятора – Державну інспекцію ядерного регулювання України (Держатомрегулювання). 

Мета цього тиску – отримати дозвіл на експлуатацію енергоблоків Запорізької АЕС попри виявлені недоліки в їхньому ремонті. 

Комісією Держатомрегулювання з 09 по 13 жовтня 2020 р. було проведено комплексне інспекційне обстеження ВП «Запорізька АЕС» щодо готовності енергоблоку №5 до експлуатації на енергетичних рівнях потужності. За результатами обстеження було складено Акт №АІО-112/1-19 від 13 листопада 2020 р., в якому вказані заходи, що не були виконані, та зазначено про відсутність підстав для видачи дозволу на продовження дії ліцензії на експлуатацію енергоблоку №5. 

У листах на Міненерго України Держатомрегулювання також вказує на неможливість експлуатації енергоблоку №6 ВП «Запорізька АЕС» на енергетичних рівнях потужності після 31 грудня 2020 р. 

Наразі два блоки ЗАЕС вимушено простоюють у ремонті через те, що нове керівництво ДП «НАЕК «Енергоатом» за підтримки СБУ лобіюють закупівлю запчастин у АТ «МК «Дізель-Енерго», яке не має прав на технічну документацію та потрібних виробничих потужностей, натомість має обвинувачення у постачанні контрафактної продукції в Україні та РФ. 

З метою лобіювання були зірвали вчасні випробування дослідної партії запасних частин до резервних дизель-електростанцій (РДЕС) виробництва українського підприємства ТДВ «БЗ «РЕМА», який обрано вітчизняним альтернативним виробником вказаної продукції та з яким укладено відповідний договір. Скасовано також ухвалені раніше рішення щодо поставок на ЗАЕС і ХАЕС запасних частин для РДЕС виробництва ТОВ «КМЗ», який був призначений тримачем оригіналів конструкторської, технологічної, експлуатаційної та ремонтної документації, з правом внесення змін до зазначених оригіналів документації та проведенням авторського нагляду відповідно до вимог стандарту.

Такі дії не лише мають ознаки корупції, вони напряму стосуються ядерної безпеки. РДЕС є системами, критичними для безпеки АЕС. Саме втрата резервного енергопостачання внаслідок відмови РДЕС під час зупинки реактору для розхолодження корпусу призвела до важкої аварії з розплавленням активної зони та наступного вибуху водню на японській АЕС Фукусіма, коли стався землетрус і цунамі. 

Упевнені, що Вас, як і громадськість, хвилює стан безпеки атомних станцій України та можливі наслідки використання ними запасних частин, які мають сумнівне походження. ЗМІ неодноразово висвітлювали зазначену проблему, проте публікації не отримали належної реакції.

Просимо втрутитися у ситуацію й забезпечити гарантії ядерної безпеки та незалежність  Держатомрегулювання під час прийняття рішень в сфері його компетенції відповідно до національного законодавства та Конвенції про ядерну безпеку, Стороною якої є Україна.

З повагою,

Сергій Денісенко
голова Громадської ради при Держатомрегулюванні

Валентин Купний
член Громадської ради при Держатомрегулюванні,
ГО "Спілка ветеранів атомної енергетики і промисловості України"

Олексій Пасюк 
заступник виконавчої директорки
ГО "Центр екологічних ініціатив "Екодія"

Андрій Мартинюк 
виконавчий директор ГО "Екоклуб"
Юрій Самойленко 

голова УЕА "Зелений світ"
Володимир Березін
голова ГО "Бахмат"

Тетяна Жавжарова
голова ГО "Екосенс"

Юрій Бабінін
голова спілки "Громадянський дозор"

20.11.2020

Джерело:

Пов`язані

Україна 7615386094852937659

Дописати коментар Default Comments

emo-but-icon

Переклад

Кількість переглядів

Останні

Архів блогу

item