Україна і США не змогли домовитися про співпрацю в ядерній безпеці

Уран. Зовнішній вигляд простої речовини За інформацією ZN.UA, отриманою від поінформованих джерел, вчора у Вільнюсі міністр закордонних ...

Уран. Зовнішній вигляд
простої речовини
За інформацією ZN.UA, отриманою від поінформованих джерел, вчора у Вільнюсі міністр закордонних справ Костянтин Грищенко і держсекретар США Хілларі Клінтон повинні були підписати Меморандум про взаєморозуміння між урядом України та урядом Сполучених Штатів Америки щодо співробітництва у питаннях ядерної безпеки. Проте підписання не відбулося.

Американці озвучили готовність надати Україні компенсаційний пакет приблизно в 40 млн дол за вивіз усього високозбагаченого урану (ВЗУ) і вже доставили в Україну певну кількість низькозбагаченого урану (НОУ) для Київського інституту ядерних досліджень, розпочали заходи щодо посилення технічного потенціалу Севастопольського університету ядерної енергії та промисловості.

Але ще минулої зими надходили відомості про те, що американська сторона не хоче фіксувати на папері свої зобов'язання щодо її участі в будівництві в Харкові сучасної ядерної установки — джерела нейтронів, заснованого на підкритичній збірці, керованої електронним прискорювачем. Українська ж сторона наполягала на підписанні відповідного документа.

Зрештою, меморандум був підготовлений, погоджений сторонами і готовий до підписання. Американська сторона була готова до підписання документа, але її український міністр закордонних справ прилетів до Вільнюса, не маючи достатніх повноважень для підписання меморандуму.

Оскільки документ є міжурядовим, його підписанню мало передувати ухвалення відповідного розпорядження Кабміну. За інформацією ZN.UA, на своєму останньому засіданні в середу, 29 червня, український уряд не розглядав питання про меморандум зі Сполученими Штатами. За відомою інформацією, К. Грищенко направив до Кабміну лист, в якому йдеться про підтримку президентом проекту даного документа. Однак, як свідчать джерела ZN.UA, 30 червня Віктор Янукович у відповідь на запит К. Грищенка від 24 червня щодо поїздки в Вільнюс і підписання меморандуму, накреслив резолюцію «Відрядження узгоджено. Текст Меморандуму узгодити з прем'єр-міністром України». На даний час Микола Азаров перебуває у відпустці, а виконуючий його обов'язки перший віце-прем'єр Андрій Клюєв, судячи з усього, брати на себе відповідальність за важливе державне рішення не хоче.

Існує висновок СБУ, що свідчить про протиріччя тексту меморандуму національним інтересам України. Причина опору: документ нібито не містить достатніх зобов'язань американської сторони про будівництво установки в Харкові. Водночас українська сторона зобов'язується вивезти весь в Україну високозбагачений уран.

Нагадаємо, що зробити це В. Янукович пообіцяв Б. Обамі до весни 2012 року. Проте нову установку в Харкові вони обіцяють запустити тільки в 2014 році, і немає ніяких гарантій, що вони зроблять це після того, як останній кілограм ВЗУ залишить Україну.

За інформацією ZN.UA, і президент, і перший віце-прем'єр А. Клюєв, і СБУ наполягають на тому, щоб меморандум, що готується, передбачав такі положення. По-перше, в ньому необхідно зафіксувати принцип синхронізації. Тобто, вивезення ВЗУ має бути синхронізоване з введенням в експлуатацію джерела нейтронів. По-друге, документ повинен містити строки виконання американцями їхніх зобов'язань зі створення та введення в експлуатацію цієї ядерної установки. І, по-третє, мають бути присутні зобов'язання надати технічну та фінансову підтримку для реалізації даного проекту.

На вчорашній екстреній нараді в Кабміні, на якій головував А. Клюєв, звучали голоси як на підтримку документа, так і проти нього. Заперечення в основному стосувалися недостатньої деталізації. Проект меморандуму не описує послідовності: не ясно, коли, хто, що і кому передає.

У розпорядженні ZN.UA знаходиться текст проекту підготовленого меморандуму і додатки № 1 до нього. Документи містять графік і основні етапи процесу. На перший погляд, багато українських побажання в ньому враховані. Так, наприклад, Сполучені Штати зобов'язуються не пізніше грудня 2011 укласти контракти на поставку в Харківський фізико-технічний інститут джерела нейтронів з низькозбагаченим ураном. Крім того США беруть на себе зобов'язання виконати основні етапи будівництва джерела нейтронів до Саміту з ядерної безпеки, призначеного на березень 2012-го, і готові повністю ввести його в експлуатацію не пізніше квітня 2014 року.

Американці також погодилися, щоб в Україні залишилося небагато високозбагаченого урану, достатньо для проведення фундаментальних наукових досліджень. Крім того, «як очікується, орієнтовна вартість фінансової та технічної допомоги, яка повинна надаватися Сполученими Штатами Америки, перевищить 60 мільйонів доларів США».

Джерело:

http://news.dt.ua/articles/83754

Пов`язані

Україна 8903740849439412815

Дописати коментар Default Comments

Переклад

Кількість переглядів

Останні

Архів блогу

Кола Google+

item