60 років катастрофі на Тоцькому полігоні: трагедія триває
Воронка від вибуху на Тоцький полігоні. Фото: atomic-energy.ru 14 вересня 2014 року виповнюється 60 років страшної трагедії, уроки яко...
https://urps-notices.blogspot.com/2014/09/60-rokiv-katastrofi-na-tocjkomu-polighoni-traghedija-tryvaje.html
Воронка від вибуху на Тоцький полігоні. Фото: atomic-energy.ru |
14 вересня 2014 року виповнюється 60 років страшної трагедії, уроки якої свідчать про небажання російської держави відповідати за наслідки катастроф, пов'язаних з військовим і мирним атомом.
Вранці того дня на Тоцькому полігоні Оренбурзької області провели випробування ядерної зброї на громадянах СРСР - військових і цивільних. І ті й інші стали підневільними «піддослідними кроликами». Військові не могли не послухатися наказу, а більшості цивільних просто нічого не сказали.
Атомна бомба, потужність якої оцінюють від 10 до 40 кілотонн (у 2 рази більше бомби, скинутої на Хіросіму і Нагасакі), була підірвана над полігоном, де зосередилися військові підрозділи чисельністю від 45 до 60 тисяч осіб. Вони брали участь в навчаннях з прориву фронту умовного противника. Скільки цивільних осіб стало мимовільним учасником цих «навчань» невідомо досі.
Об'єктивною офіційної інформації про наслідки тих навчань майже немає, але є захоплюючі свідчення учасників, які змогли говорити після того, як пройшло 25 років, і закінчився термін дії «підписки про нерозголошення».
Одне з найяскравіших свідчень - розповідь латвійця Михайла Аренсбурга, який був молодшим сержантом в інженерно-саперному батальйоні Тоцького полігону:
«Хоча вибух був надземним і ми були так далеко, все одно відчули, як через якусь мить земля під нами заходила, як хвиля на морі ... Наші прилади зашкалило, вони вийшли з ладу ... До місця вибуху рвонули танки і солдати, з вигуками «Ура!», звісно ... Башту одного з танків після вибуху віднесло на цілих 150 метрів. А дубовий ліс з віковими деревами ліг на землю, як трава під осіннім вітром ... Високі чини роз'їхалися відразу після завершення дійства буквально за кілька хвилин. Жодних обідів і урочистих промов за мир у всьому світі. А на полігоні залишилися валятися не тільки купи худоби з відірваними кінцівками і обвугленими боками. А й трупи людей. Акція була настільки погано спланована, що нерідко танки під час інсценованої атаки наїжджали на намети в кущах, де знаходилися солдати. Природно, про ці втрати промовчали. Мені здається, що в першу чергу хотіли поставити досвід на людях і тваринах ... Я, може, лише зараз зрозумів, що всі ми були в ролі піддослідних кроликів».
Свідки, кому довелося дожити до сьогоднішнього дня, говорять про те, що евакуація і оповіщення було доволі вибірковими. Ті села, які були надто вже близько від епіцентру - в декількох кілометрах - евакуювали. Тим же, хто жив подалі, радили прибрати пальне, їжу подалі і накрити землею, а самим лягти в городі між грядок. Тих, хто жив на віддалі, взагалі не попереджали ні про що.
В день випробування шістнадцятирічний Євген Васильович Панферов сидів на уроці російської мови: «Ми всі вибігли на вулицю, дивилися на цей гриб. Розумієте, нам цікаво було. Нас ніхто не попереджав, що це не можна робити, що це шкідливо. І взагалі ніхто ніколи нічого нам не говорив і не попереджав, що потрібно сховатися на цей час, в льох залізти або там щось таке, захиститися».
Смертоносна хмара від вибуху піднялося більш ніж на 10 км і пішла на північний схід. Дослідження, проведені в 90-і роки показали, що в результаті випробування постраждали жителі майже п'ятисот населених пунктів Бузулукского, Грачевского, Сорочинського, Тоцького та інших районів Оренбурзької області. Про зараження інших регіонів даних немає. Однак деякі джерела вказують на те, що наслідки Тоцького вибуху виявилися в Омській і Новосибірській областях.
За свідченнями очевидців, жителі багатьох селищ і сіл нічого не знали ані про випробування, ані про його небезпеку і засоби захисту. Тому не можна сказати, щоб хтось сильно злякався, хоча вибух став несподіванкою.
Військові швидко поїхали, кинувши оплавлену техніку. А місцеві жителі швидко повернулися до звичайного життя. Вони користувалися звичними водними джерелами, вели традиційне сільське господарство. Знесені вибухом дерева пустили на дрова. Незабаром закритий полігон став доступний, і місцеві стали ходити туди в пошуках потрібних у господарстві «залізяк». Вони не знали нічого про незриму небезпеку і ніхто їх не попереджав. І раптом, начебто невідомо звідкіля, люди почали вмирати.
Одна зі свідків цієї трагедії, Світлана Фролівна Астаф'єва, проходила з 1960 року 2-річну практику в Тоцькому в якості фельдшера-лаборанта. Вона назавжди запам'ятала, як багато було людей, які хворіли невідомо чим, і яким не допомагали жодні ліки крім сильного знеболюючого: «Може у них рак був, або променева хвороба, або ще щось, що викликає ураження кісток, м'язів, суглобів і найсильніші болі. Пішли чутки, люди стали їхати від страху, тому що, наприклад, був сусід Ваня 35-річний, раз і немає Вані. У 9-му класі хтось помер, в 10-му класі. Дуже запам'яталася одна дівчинка, яка в інститут поступила і через місяць померла від білокрів'я».
Як розповідають місцеві старожили, в постраждалих від Тоцького вибуху районах всі ці 60 років не проводилися необхідні реабілітаційні заходи. Лише порівняно недавно з'ясувалося, що землі, де вирощували хліб, пасли худобу і заготовляли сіно, заражені цезієм-137, стронцієм-90 і плутонієм-240. Необхідних даних про це немає й досі, тому що практично вся інформація про випробування залишається закритою. До того ж військові так чи інакше перешкоджають дослідженням наслідків вибуху.
Першою серйозною спробою пролити світло на наслідки вибуху стала робота вчених Оренбурзької області, які в 1991 році приблизно окреслили межі Тоцького радіоактивного сліду. Після того, як вчені вийшли на перші конкретні і лякаючі результати, фінансування закінчилося.
У цій складній ситуації постраждале населення не може знайти допомоги у держави, тому що воно не вважається постраждалим. Фактично існує ситуація, коли папірець стає важливіше людини. Пільги, компенсації та інше надаються тільки тим, хто безпосередньо брав участь у випробуванні бомби. Доля ж більш ніж 10 000 чоловік, які випробували на собі дію вибуху, державу не хвилювало і тоді, не хвилює і зараз. Небагато тих, хто дожив до 60-річної річниці атомного вибуху, не отримують компенсацій, не можуть користуватися пільгами і не можуть довести зв'язок своїх хвороб з дією радіації.
Тоцька трагедія триває не тільки в долях ще живих свідків, а й у долі їхніх дітей і онуків. За ці 60 змінилося дуже багато, але не змінилося неприпустиме ставлення держави до своїх громадян, які страждали і страждають від наслідків військових і мирних ядерних проектів.
Джерело: