Освоєння земель Чорнобильської зони відчуження – проектуємо майбутнє разом!
Вже 25 років держава і суспільство знаходяться у оборонній позиції від дійсних і надуманих наслідків чорнобильської аварії. Цю оборонну ...
https://urps-notices.blogspot.com/2011/02/blog-post.html
Вже 25 років держава і суспільство знаходяться у оборонній позиції від дійсних і надуманих наслідків чорнобильської аварії. Цю оборонну стратегію можна узагальнити одним військовим терміном – відступ. Так, зокрема, 2600 кв. км колись обжитих земель покинуто, багато районів українського Полісся віднесено до депресивних регіонів саме внаслідок чорнобильської аварії. Мільйони людей отримали статус постраждалих і разом з ним певну соціальну допомогу у вигляді різного роду пільг чи доплат, а також у додаток синдром «жертви». Перспектива виходу із ситуації, що склалася, для багатьох не зрозуміла. І лише зараз, коли завдяки, у першу чергу, природному радіоактивному розпаду відбулося настільки суттєве зменшення радіоактивного забруднення на переважній частині забрудненої території, що не можна зневажити здоровим глуздом і вже час задуматись, що, може, таке звикле і прищеплене ще радянським ладом соціальне утриманство, не таке ж вже потрібне і надійне.
Але шукати допомогу у законодавстві, як іноді кажуть «доброзичливці», які воліють «добрими» законами захистити український народ, – то є марна справа. Первісна захисна щодо людини функція законодавства простежується, в основному, в заборонній диспозиції – «не можна», «заборонено», «не допускається» тощо. Результатом такого «захисту» є повний занепад суспільної і ділової активності, ще більш прискорений за радіоактивний розпад.
Що робити? Відповідь лише одна – переходити від оборони до наступу (як найкращого виду оборони). Шлях один – це освоєння як повністю покинутих, так і напівпокинутих територій.
Ідея
В принципі всі передумови для такого наступу готові. І, як це буває, потрібна лише дебютна ідея. Одна з таких ідей базується на пропозиції японської компанії Zena System. Компанія представила інноваційний дизайн системи збирання енергії вітру, що спроможна використовувати вітер з довільного напрямку. Система, що названа «Повітряною вежею», включає електростанції, туристичні об’єкти і завод з опріснювання води у одній структурі.
Тут треба коротко зупинитись на особливостях конструкції повітряної вежі й її відмінностях від типової вітряної турбіни.
Вітер явище нерегулярне - він може дмухати з будь-якого напрямку і бути будь-якої сили. Дослідження компанії Zena System зосередились на ефективному збиранні цих нерегулярних потоків енергії. Відповіддю Zena System на поставлену задачу стала система, що збирає вітер з усіх сторін, в будь-який час і на будь-якій швидкості. Система, що називається Повітряна вежа (англ. Wind Tower), у горизонтальному перетині має гексагональну форму (див. малюнок нижче) і може збирати вітер з будь-якої з його шести граней, на будь-якій висоті, на будь-якій швидкості. Опинившись всередині Повітряної вежі, зібраний потік стискається і прискорюється за рахунок конструкції установки.
За даними Zena System представлена конструкція Повітряної вежі має низку значних переваг над звичною сьогодні конструкцією вітроелектрогенератора пропелерного типу.
Властивість
|
Повітряна вежа
|
Вітрогенератор пропелерного типу
|
Захоплення вітру
|
Вітер захоплюється широкою поверхнею, входячи в колектор, висота захоплення від 2 до 70 м, перетин захоплення вітру рівномірний по висоті
|
Тільки маленькі лопаті захоплюють вітер, висота захоплення не нижче 6 м, перетин захоплення вітру максимальний на рівні вісі обертання пропелера
|
Лопаті
|
Лопаті турбіни встановлені під землею, сховані від пошкоджень
|
Лопаті піддаються постійному розхитуванню
|
Блискавка
|
Тільки Повітряна вежа над землею піддана ураженню блискавкам
|
Схильний до проблем, пов'язаних з блискавками
|
Обслуговування
|
Підземний генератор простий в установленні та обслуговуванні, обслуговування вдвічі дешевше ніж для вітрогенератора пропелерного типу
|
Роботи з обслуговування відбуваються на висоті, наражаючи робочих на небезпеку
|
Економічна ефективність
|
Декілька генераторів виробляють більше електроенергії, у 2.5 разів ефективніше за вітрогенератор пропелерного типу
|
Економічна ефективність низька
|
Екологічність
|
Відсутність обертових лопатів над землею не становлять ризик для птахів
|
Спричиняє зіткнення з птахами
|
Додаткові призначення
|
Може використовуватися під ресторан, наглядовий майданчик, вертолітний майданчик інше
|
Використовується тільки для виробництва електроенергії
|
Зовнішній вигляд
|
Може бути вибраний будь-який колір для пристосування під навколишнє середовище
|
Немає вибору кольору
|
Реалізація проекту освоєння земель Чорнобильської зони відчуження
Нижче наведені основні умови і вимоги проведення повторного заселення (ре-колонізації) земель чорнобильської зони відчуження.
Висота повітряної вежи. 50 - 70 м. Енергетична потужність може бути оцінена за картою вітрів України, що опублікована за даними ФранкЕко.
Групування. Повітряні вежі розташовуються групами (колом) по 2 – 6 утворюючі енергетичний базис і водночас межі для невеликого поселення (технохутір – 2-3 вежі, технопаланка – 4-6 веж). Розмір майданчику визначається мінімальною відстанню між повітряними вежами, тобто порядку або більше висоти повітряної вежі – 50-100 м. Група повітряних веж (в межах хутору або паланки) облаштована єдиним акумулюючим господарством.
Населення. 3 - 7 сімей.
Розташування на території. Поселення розташовані вздовж транспортних артерій з інтервалом до 10 км:
- вздовж правого берегу р. Прип’ять (високий берег), напрямок Чорнобиль – Копачі – м. Прип’ять – Бенівка, ~5 поселень;
- вздовж залізничної колії Житомир – Чернігів, напрямок Машево – Зимовище – Буряківка – Товстий ліс – Вільча, ~8 поселень;
- вздовж шляху по лівому берегу р. Вуж, напрямок Чорнобиль – Корогод – Іллінці – Діброва – Варовичи – Полісське, ~6 поселень;
- вздовж шляху Дитятки – Чорнобиль, відрізок Черевач – Залісся – Чорнобиль, ~3 поселень;
- напрямок Новошепеличі – Старошепеличі – Речиця – Рудьки – Денисовичи, ~5 поселень.
Всього ~27 поселень, з населенням (у середньому) ~20 мешканців кожний, всього ~540 «колоністів».
Додаткові енергетичні установки. Сонячні батареї на дахах будівель. Теплові або теплоелектричні установки засновані на піролізному спалюванні місцевих відходів і місцевої деревини. Альтернативні енергоакумулючі пристрої, зокрема, накопичувачі зрідженого (або стиснутого) піролітичного та біологічного газу, виробництво рідкого біопалива з місцевої сировини.
Енергозбереження. Будинки спроектовані з вимогами енергозбереження.
Законодавство. Потрібне схвалення проекту Верховною Радою України і підтримка Кабінетом Міністрів України в рамках загальнодержавної стратегії повернення чорнобильських земель.
Додаткові умови реалізації
Додаткові комерційні використання повітряних веж: радіотранслятори, метеорологічні спостереження, охорона лісів, охорона державного кордону, туристичний об’єкт (оглядовий майданчик, ресторан), інше.
Розташування інших інфраструктурних об’єктів (для отримання додаткових надходжень): Готелі для туристів і осіб у відрядженні. Тепличне господарство для надійного (менш залежного від погодних умов) вирощування «чистої» від радіоактивності городини, продаж вирощених продуктів всередині технохуторів без обмежень.
Транспортне сполучення: розвинутий гужовий і велосипедний транспорт, а також електромобілі та мопеди на місцевому біопаливі.
Конструкція: Для зниження вартості конструкція повітряної вежі та конструкція житла (та інших будівель) мають бути типовоми та придатними для масового виготовлення з місцевих (українського виробництва) матеріалів.
Поселенці: Оголошується всеукраїнський конкурс на «колонізацію» земель зони відчуження. Частина майбутніх поселенців – працівники (з сім’ями) комплексу підприємств з поводження з радіоактивними відходами і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС, працівники лісового господарства. Серед переможців виділяються квоти для молодих сімейних пар, а також для бувших мешканців Чорнобильського району і м. Прип’ять. Колоністи (переможці конкурсу) залучаються з етапу проектування і будівництва.
Діти: Діти шкільного віку 1-4 класів (початкова школа) навчаються у школах інтернатного типу, що розташовані у центрах (паланках) Чорнобиль, Вільча, Поліське, а 5-11 класів у середніх школах у школах інтернатного типу, що розташовані у Іванкові, Славутичі. Для дошкільнят утворюються місцеві дитячі садочки самими мешканцями.
Джерела фінансування: на розбудову проекту – організувати інвестиційний проект на конкурсній основі, основа життєдіяльності – самозабезпечення.
Житло: Житло на правах повної приватної власності. Пільгова довгострокова програма іпотечного кредитування під гарантії держави: річний відсоток 2%, термін повернення кредиту – 25-30 років. Частину вартості житла працівників комплексу підприємств з поводження з радіоактивними відходами і зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС, працівники лісового господарства (та інших подібних підприємств) оплачують зацікавлені відомства (підприємства).
Джерела:
http://www.zenasystem.co.jp/en/
http://frankeko.com.ua/information.php?page=ek&subpage=inform4
Все эти "экологически чистые" источники энергии вызывают у меня нежное сомнение в их чистоте: солнечные батареи и ветровые станции поглощают энергию, которая передавалась данному ареалу, что несомненно приведет к нарушению экологического баланса. Изменение температуры, тепло- и массопереноса приведет к изменению флоры и, соответственно, фауны ареала.
ВідповістиВидалитиА специфика зоны отчуждения (отсутствие населения, загрязнения длительносуществующими альфа-излучателями) может положительно сказаться на принятии решения о строительстве чувствительных для общественного мнения производств - хранилищ РАО и ОЯТ, заводов по переработке токсичных отходов. Это и будет фактической реабилитацией земель, выведенных из землепользования, положительно скажется на статусе депрессивных близлежащих регионов.