Іран: ядерне свято
15 лютого в Ірані оголошено про нові успіхи країни в ядерній сфері. Завершилися проекти по виробництву паливних пластин для Тегеранськог...
https://urps-notices.blogspot.com/2012/02/blog-post_22.html
15 лютого в Ірані оголошено про нові успіхи країни в ядерній сфері. Завершилися проекти по виробництву паливних пластин для Тегеранського дослідницького реактора, а також із запуску нових каскадів центрифуг зі збагачення урану.
Урочистий святковий захід з цієї нагоди був обставлений у кращих традиціях піар-кампаній. Сам президент Ірану Махмуд Ахмадінежад завантажив одну з паливних пластин іранського виробництва з збагаченим до 20% ураном в Тегеранський дослідницький реактор (ТДР). Після цього президент на телекамеру розпорядився побудувати ще чотири ядерних реактори для виробництва радіоізотопів, необхідних, поза всяким сумнівом, тільки для лікування ракових хворих.
Раніше того ж дня глава Організації з атомної енергії Ірану (ОАЕІ) Фаридун Аббасі заявив, що в ядерному центрі в Натанзі встановлено та введено в експлуатацію центрифуги нового покоління, які втричі потужніше попередніх. Пан Аббасі також оголосив, що Тегеран почне в наступному році виробляти новий "жовтий кейк", що є вихідним компонентом для напрацювання збагаченого урану.
Дана подія викликала потужну хвилю міжнародної критики на адресу Тегерана. Глава МЗС РФ Сергій Лавров закликав Іран заморозити збагачення урану і співпрацювати з МАГАТЕ. Він нагадав, що резолюції СБ ООН та Ради керуючих МАГАТЕ вимагають від Ірану відмовитися від збагачення урану з метою створення умов для переговорів. Замість того, щоб нарешті прислухатися до розумних порад, Тегеран кидає ще один виклик всім, стурбованим напрямком розвитку іранської ядерної програми.
І це робиться в напружений момент дискусій про необхідність відновлення переговорного процесу між Іраном, "шісткою" (постійні члени Ради Безпеки ООН плюс Німеччина) та МАГАТЕ. Хоча, заради справедливості, треба підкреслити, що після пропагандистсько-агітаційного вибуху на честь унікальних успіхів в ядерній сфері секретар Вищої ради національної безпеки (ВРНБ) Ірану Саїд Джалілі надіслав главі зовнішньополітичного відомства Європейського союзу Кетрін Ештон (вона очолює групу "п'ять плюс один" або іншими словами - "шістку", що веде переговори з Іраном з ядерної проблеми) лист про готовність Ірану відновити переговори з "шісткою". Однак посол ІРІ в РФ Махмуд Реза Саджаді заявив 16 лютого, що для продовження переговорів з "шісткою" Іран не має наміру припиняти нарощування кількості центрифуг. "Думаю, що всі сторони знають про те, що для продовження переговорів з" шісткою "не повинно бути ніяких попередніх умов", - сказав іранський дипломат. Звичайно, умов не буде, також як, мабуть, не буде і реальних результатів від майбутніх переговорів. Досвід майже десяти років переговорного процесу з Іраном з ядерної проблеми не залишає надії на оптимізм. Треба віддати належне іранської дипломатії, яка протягом цього часу ні на йоту не відступилася від своїх принципів, і не зробила жодного кроку назустріч своїм контрагентам. А при цьому ядерні роботи просувалися згідно з планами Тегерана.
Безумовно, паливні елементи для дослідницького реактора, картинно закладені президентом Ахмадінежадом - проект суто мирний, але на тлі нинішнього уваги до іранської ядерної програми і цей проект підливає масла у вогонь дискусій. Тим більше що історія цього проекту була неоднозначною. А от каскади центрифуг - це вже інша справа. Адже збагачення урану, як усім зрозуміло, може бути частиною як мирних, так і військових програм.
Дані МАГАТЕ та експертів підтверджують іранські дані, що центрифуги новітнього (четвертого) покоління Ir-4 разом з Ir-2m (модернізовані другого покоління) зможуть в три рази швидше збагачувати уран. Виходячи з цього факту, деякі аналітики припустили, що з введенням в дію центрифуг четвертого покоління для збагачення урану Іран потенційно може створити ядерний пристрій через 9-12 місяців.
Так, згідно з оцінкою глави ізраїльської військової розвідки Авіва Кохаві, станом на сьогоднішній день Іран має 4 тонни урану, збагаченого до 3,5%, і 100 кг - збагаченого до 20% (для створення ядерної зброї необхідно збагатити уран до 93,5%). Враховуючи темпи розвитку іранських ядерних програм, ізраїльська сторона виходить з того, що Тегеран може створити власну ядерну пристрій у найближчі 12 місяців. При використанні новітніх центрифуг Іран може отримати уран, збагачений до 60%, і наступним етапом буде високозбагачений збройовий уран.
Сьогодні, на жаль, доводиться констатувати, що криза, що виникла десять років тому, коли розкрилася таємна діяльність Тегерана в ядерній сфері, продовжує поглиблюватися, причому з дедалі більшою швидкістю. Нагадаємо, нинішній етап кризи почався восени 2009 року, коли Іран відмовився від передачі значної частини напрацьованого їм низькозбагаченого урану до Росії і до Франції з метою створення там паливних елементів для використання в Тегеранському дослідному реакторі. Операція була з усіх точок зору вигідною, особливо Ірану, якщо його програма дійсно мала б мирний характер. І коли вже цей проект просунувся достатньо далеко, іранське керівництво під абсолютно надуманими приводами відмовилося від нього. Виникли підозри в реальних цілях іранської ядерної програми. Ось витоки того проекту, який під фанфари іранської пропаганди був завершений 15 лютого.
Як пише, академік Олексій Арбатов у своїй щойно опублікованій статті у виданні "Військово-промисловий кур'єр" (№ 6 - 2012) ніякі міркування розвитку "мирного атома" не виправдовують програму ядерного паливного циклу, яку здійснює Іран. І це абсолютно справедливо. Як вже було зазначено, Іран накопичив більше 100 кг 20% урану. При цьому іранці намагаються переконати всіх, що це виключно для ТДР. Однак директор Центру енергетики та безпеки Антон Хлопков підрахував, що 120 кг дозбагаченого до 20% урану вистачить ядерному реактору в Тегерані на 10-20 років. "Якщо врахувати поважний вік реактора, який був побудований американцями в 1967 р., то плани завантажити його роботою на 20 років вперед, виглядають, м'яко кажучи, оптимістичними", - вказує він. При цьому збагачення до 20% (поки до 20!) Активно триває. Для чого?
Крім цього в Ірані на підприємстві в Натанзі, як заявив президент ІРІ (http://www.interfax.ru/business/news.asp?id=231169), вже змонтовано майже 9000 центрифуг (правда, з них задіяно лише близько 4 тис. - авт.). Більш того, в 2009 році було виявлено таємне будівництво ще одного підземного центру збагачення на три тисячі центрифуг в Фордоу. Причому Тегеран не повідомив про це, тим самим у пряму порушуючи Додаткові положення до гарантій МАГАТЕ, який Іран не має права скасувати в односторонньому порядку.
Враховуючи ту кількість ядерних реакторів, яке є в даний час в Ірані, масштаби робіт зі збагачення не можуть не викликати питань. В Ірану є тільки одна АЕС в Бушері (причому працює вона на привізному російському паливі) і два дослідницьких реактори. Правда, у Тегерані запевняють, що скоро в країні буде близько двох десятків АЕС. Але коли вони будуть - ніхто не знає. Зрозуміло, що такі об'єкти будуються не рік і не два. А паливо для них - ось воно, вже готово! Для чого? Розвивати ядерний паливний цикл, не маючи жодної АЕС, готової "поглинути" це паливо, - з точки зору елементарної логіки все одно, що будувати нафтопереробний завод, не маючи жодної бензоколонки, як дотепно помічають аналітики.
Але у іранського керівництва логіка своя. І це насторожує міжнародне співтовариство. Оскільки, виходячи з цієї логіки, просто напрошується висновок, що насправді цілі подібних масштабів збагачення урану - зовсім інші. Фахівці вже підрахували, що, використовуючи нині наявний збагачений (до 3,5 і 20%) уран, Тегеран здатний протягом року - півтора створити ядерну зброю після прийняття там політичного рішення про те, що цей крок може бути зроблений. Прийнято воно чи ні, можна тільки гадати. У Ірану закрита система прийняття рішень, це ніде не обговорюється, не дебатується, витоків немає, - вважає академік Арбатов. Правда, пан Авіва Кохаві впевнений, що верховний лідер ІРІ аятолла Хаменеї вже віддав наказ почати збагачення урану до збройового рівня.
Однак зазначені терміни (рік - півтора), мабуть, занадто "укорочені". І вони є результатом чисто математичних підрахунків в рамках теоретичних висновків без урахування об'єктивних і суб'єктивних внутрішньо-зовнішньополітичних факторів, які можуть надати (і надають) істотний вплив на темпи іранських ядерних розробок.
Спеціаліст з ядерної проблеми ІРІ доктор Марк Фітцпатрік з Лондонського інституту стратегічних досліджень вказує, що навіть якщо Тегеран прийме (чи вже прийняв) політичне рішення про створення ядерної зброї, він зіткнеться з дуже серйозними технологічними труднощами.
Пан Фітцпатрік ще в 2010 році відзначив, що "здатність Ірану експлуатувати в Натанзі більше 4 тисяч центрифуг обмежується проблемами з доступом до ключових сировини та обладнання. Незважаючи на заяви про самодостатність, програма Ірану зі збагачення урану як і раніше залежить від імпорту окремих матеріалів, у тому числі мартенситностаріючої сталі і вуглеводневого волокна. Можливо, з часом Ірану вдасться подолати ці складнощі, проте суворий експортний контроль і ефективна робота спецслужб з протидії функціонування чорного ринку не дозволить Тегерану швидко наростити виробництво збагаченого урану".
Подібний аналіз дає можливість стверджувати, що при активній протидії опонентів іранської ядерної програми (строгий контроль за експортом, фінансово-економічні санкції, ембарго. Не будемо виключати й цілеспрямовані кібер-атаки і т.д.) термін створення Іраном ядерної зброї може бути відсунутий на п'ять - сім років. Але те, що Іран вже стоїть на ядерному порозі, не викликає ніяких сумнівів. Коли Тегеран зможе переступити через цей поріг - інше питання.
Само іранське керівництво дає зрозуміти, що це трапиться ось-ось. Але навіщо так гучно сурмити про це? Невже в Тегерані не розуміють, що тим самим дають сильний козир своїм противникам? І, особливо, навіщо це потрібно саме зараз, на гребені міжнародної критики на адресу іранської ядерної програми? А потрібно це, - вважають багато експертів, - перш за все, президенту Ахмадінежаду напередодні парламентських виборів 2 березня. Передвиборна боротьба в Ірані йде жорстка. Тому президенту вкрай необхідно підвищити імідж уряду і своїх соратників для того, щоб мати в майбутньому складі меджлісу більше своїх людей. Меджліс нині - це, по суті, трамплін для стрибка у президентське крісло (не для Ахмадінежада, звичайно, - у нього другий термін закінчується, а для його соратників). А успіхи в ядерній сфері для сьогоднішнього Ірану і в першу чергу для виконавчої влади, яка через Корпус вартових ісламської революції керує ядерною програмою, - це найкращий показник кваліфікації, професіоналізму і патріотизму. Правда, ці успіхи можуть виявитися вельми і вельми віртуальними.
Примітною є заява прес-секретаря Держдепартаменту США Вікторії Нуланд про щойно минуле ядерне свято у Тегерані. Вона сказала: "Вчорашня заява президента Ірану Махмуда Ахмадінежада про прорив в процесі збагачення урану не створює ніякої нової ситуації, бо носять чисто рекламний характер .... Всі ці заяви про нові центрифуги, про виготовлення уранових стрижнів, про самостійне забезпечення країни урановим паливом, не слід приймати всерйоз. Це рекламний трюк і більше нічого ... Тактика Ахмадінежада - відповідати войовничими заявами на будь-яку спробу тиснути на нього. Фактом же залишається те, що Іран відчуває все більшу міжнародну ізоляцію. Що ж стосується ядерної програми, то, за даними США, від стадії, заявленої Ахмадінежадом, Іран відстоїть на довгі місяці і відстає все більше".
Швидше за все, це саме так. Наприклад, виникають природні сумніви з приводу такого швидкого створення Іраном паливних елементів для ТДР. Адже, нагадаємо, для кожного реактора потрібні свої, властиві тільки даному типу реакторів, паливні елементи. Їх виробництво є високотехнологічним процесом. Навіть Росія, яка володіє потужною ядерної інфраструктурою, коли в 2009 році обговорювалося питання обміну низькозбагаченого іранського урану на паливні елементи для ТДР, відмовилася їх робити, надавши це Франції. Саме ця країна володіє технологічною лінійкою для виробництва паливних пластин, необхідних для Тегеранського реактора. Росія повинна була лише збагатити іранський 3,5% уран до 20% на своїх потужностях і передати збагачений уран Франції. А зараз виходить, що Іран за досить короткі терміни, практично "на коліні" зробив ці пластини. Важко повірити в достовірність цього факту. Крім того, будь-які паливні елементи для ядерних реакторів зазвичай проходять тривалі багатосторонні тести, отримують ліцензію і тільки після цього отримують доступ до реактора.
Такий же скепсис виникає і з приводу центрифуг четвертого покоління. Уже згадуваний Марк Фітцпатрік також зазначив, що ура-заяви Тегерана значно перебільшені. Аналітик підкреслив, що всі центрифуги ще повинні пройти випробування, перш ніж можна буде почати їх експлуатацію в звичайному робочому режимі. Ці тести тривають досить довго. За його словами, якщо Іран почне експлуатувати неапробовані центрифуги, людям, що живуть поблизу від підприємства, краще покинути свої будинки на кілька місяців.
Поза всяким сумнівом, піар-успіхи президента Ахмадінежада в ядерній сфері, продемонстровані 15 лютого, призначені для внутрішньої цільової аудиторії. Але з іншого боку, ахмадінежадовскій мильний міхур, лопнув, огортає туманом реальний стан речей в ядерній програмі Ірану. І навіть сотні інспекторів МАГАТЕ, яких іранська влада пускає тільки туди, куди хочуть пустити, за тисячі людино-годин не здатні розвіяти цей туман. Хімічний склад цього туману, як не дивно, дуже простий: піар-пропаганда і секретність. А ось процентний склад одного та іншого визначити надзвичайно важко або взагалі неможливо: закрита держава, закрите суспільство, закрите все.
Однак, у зв'язку з іранським ядерним святом 15 лютого, яке завжди з ним - з президентом Ірану Махмудом Ахмадінежадом, - можна констатувати тільки одне пропагандистська кампанія, піднята в Ірані з приводу явних або уявних успіхів в ядерній сфері - це ще одна потужна міна на шляху конструктивного розв'язання іранської ядерної проблеми.
В.І. Сажин
http://www.centrasia.ru/newsA.php?st=1329681600