Ювілей, що варто не забувати
Не дуже відзначився 50-річний ювілей з дня випробування найпотужнішого вибухового пристрою за всю історію людства. Ні урочистих засідань...
https://urps-notices.blogspot.com/2011/11/blog-post_16.html
Не дуже відзначився 50-річний ювілей з дня випробування найпотужнішого вибухового пристрою за всю історію людства. Ні урочистих засідань, ні параду, ні заяви Російської Академії Наук. Так, кілька коротких заміток.
Адже 30 жовтня 1961 року полігоні на Новій Землі в СРСР відбулася епохальна подія - була підірвана бомба в 58 мегатонн тротилового еквівалента. Це більше, ніж було використано за всю історію людства, включаючи попередні атомні і водневі бомби. І, швидше за все, той вибух так і залишиться світовим рекордом на всі наступні часи. Не тому, що є технічні та фізичні обмеження на потужність вибуху, а за повною безглуздістю такої потужності.
Ювілейна бомба мала найменування АН602, але в офіційному листуванні того часу її просто називали "виріб В". Це маркування забулося. Залишилися "Іван" (радянська назва), "Великий Іван", "Цар-бомба", "Кузькіна мать" - присвоєні бомбі на Заході.
До групи розробників входили багато десятків або навіть сотень людей, але головними були А.Д. Сахаров, В.Б. Адамський, Ю.Н. Бабаєв, Ю.А. Трутнєв, Ю.Н. Смирнов.
Робота над бомбою почалася давно, ще в 1954 році. У 1959 році, перед поїздкою Хрущова до Америки роботу призупинили - намічалася розрядка. Але 1-го травня 1960 під Свердловськом був збитий шпигунський літак У-2 американського пілота Пауерса. На американців неприємне враження справили слова Хрущова "ми вас закопаємо". Довіряй, але перевіряй, вирішив президент Ейзенхауер. Микита Сергійович не на жарт розгнівався, скасував візит Ейзенхауера і обіцяв показати Америці "кузькіну мати". Перекладач Хрущова Суходрев перевів "кузькіну мать" як "мати Кузьми". Американські журналісти не знали, що це таке, та так і стали писати Kuzma's mother.
Радянський термоядерний заряд АН602, "Kuzma's mother" |
Чому ж не підірвали 100 мегатонн, хоча такий заряд був готовий? Трохи про конструкцію бомби. "Кузькіна мати" мала триступеневу конструкцію: ядерний заряд першого ступеня (розрахунковий внесок в потужність вибуху - 1,5 мегатонни) запускав термоядерну реакцію в другому ступені (вклад до потужність вибуху - 50 мегатонн), а вона, в свою чергу, ініціювала ядерну "реакцію Джекілла-Хайда" (ділення ядер в блоках урану-238 під дією швидких нейтронів, що утворюються в результаті реакції термоядерного синтезу) в третьому ступені (ще 50 мегатонн потужності), так що загальна розрахункова потужність бомби становить 101,5 мегатонн.
Головну причину відмови від такої потужності назвав Хрущов: немає на території СРСР місця для такого випробування.
Коли стали прикидати масштаб поразки від 100 мегатонної кузькіну матері під час вибуху на Новій Землі, рівний радіусом 1000 кілометрів, то почали чухати потилиці. У цих межах знаходилися міста Воркута, Дудинка, важливий промисловий центр Норильськ. А, скажімо, порт Діксон і зовсім знаходився в 500 кілометрах від полігону. Яке-небудь селище Дров'яне (поселок Дровяной) було не шкода, але от норильського мідно-нікелевого комбінату було дуже шкода.
Загалом, як не крутили і ні рядили, але виходило, що підривати жахливу матусю ніде. Хіба що в Антарктиді. Але, по-перше, там не було обладнання і приладів, а завезення їх обійшовся б дуже дорого - вже дешевше спалити Діксон, випарувати селище Дров'яний і трохи зруйнувати Норильськ. А по-друге, Антарктида була міжнародною територією, і підривати там, як кажуть, не дозволила б міжнародна громадськість.
Як не шкода, але заряд бомби вирішили переполовинити, щоб не евакуювати населення та обладнання названих міст. Тіло бомби залишилося колишнім, а заряд знизили вдвічі.
Була й ще одна причина. Третій ступінь бомби, що представляє собою реакцію поділу урану-238, дав би надзвичайно високий рівень радіоактивного забруднення, від чого потрібно було б виселяти всю північ, та й не тільки північ. Тому близько 2 тонн урану 238 в третьому ступені замінили приблизно такою ж кількістю свинцю. Це зменшувало розрахункову загальну потужність вибуху з 100 з гаком мегатонн до 51,5 мегатонн. Реально ж потужність виявилася навіть вищою розрахункової і досягла 58 мегатонн.
Що це за потужність? Якщо б така бомба була підірвана над Москвою, то Москва просто б зникла. Її центр б випарувався (саме: не зруйнувався б, а випарувався), а решта перетворилося б на дрібний щебінь серед гігантської пожежі. Так само як випарувався б центр Нью-Йорка разом з усіма його хмарочосами. Тобто від величезних міст залишилася б оплавлена гладка поверхня діаметром у двадцять кілометрів, оточена дрібними уламками і попелом.
Джерело:
Повний текст цієї цікавої статті можна прочитати тут:
http://www.lebed.com/2011/art5922.htm
Дивіться також:
Випробувач ядерної зброї: Я бачив пекло